top of page
  • Zdjęcie autoraRoksana Zubek

Czy kot też może mieć trądzik ?

Zaktualizowano: 25 cze 2023

Koci trądzik jest chorobą, w której zmiany pojawiają się najczęściej w obrębie brody lub warg. Opiekunów może zaniepokoić fakt, że skóra wyżej wymienionych miejsc wydaje się brudna, podrażniona, widoczne są ciemne plamki bądź krosty. W zaawansowanych stadiach choroby może pojawić się nawet bolesność lub tkliwość.


Tło choroby nie jest do dzisiaj w pełni wyjaśnione, chociaż istnieje kilka czynników, które sprzyjają wystąpieniu tej choroby. Wiemy, że przypadłość ta jest związana z upośledzeniem rogowacenia mieszków włosowych.

Ponadto jej pojawieniu się sprzyjają:

  • Stres,

  • Słabo wyrażona dbałość o okrywę włosową przez kota,

  • Nieprawidłowa/ nadmierna produkcja sebum,

  • Plastikowe miski z dwóch powodów. Po pierwsze mogą powodować alergię kontaktową , po drugie - trudniej jest je zdezynfekować z racji mikropęknięć, więc łatwiej o namnażanie się bakterii,

  • Obniżona odporność , np. z racji konkurencyjnych chorób, infekcji lub chorób układu immunologicznego,

  • Alergie pokarmowe lub środowiskowe, zespół ziarniniaka eozynofilowego (o nim będzie odrębny post),

  • Grzybica skóry,

  • Nużyca.


Podejrzenie choroby można wysnuć już po badaniu klinicznym. Charakterystyczne są wykwity w postaci zaskórników, grudek, guzków lub w przypadku powikłań bakteryjnych- krost.

Zwykle wykonuje się badania dodatkowe w postaci zeskrobiny (aby wykluczyć pasożyty zewnętrzne), badanie cytologiczne (wykluczenie/ potwierdzenie powikłań bakteryjnych lub grzybiczych) , ewentualnie posiew mykologiczny aby wykluczyć grzybicę.


Nie ma stałego schematu leczenia. Wszystko zależy od przebiegu oraz stopnia zaawansowania choroby. Czasem wystarczy tylko leczenie miejscowe polegające na „wypłukiwaniu” keratyny oraz złuszczonych komórek naskórka z mieszków włosowych za pomocą środków antyseptycznych zawierających np. Nadtlenek benzoilu lub chlorheksydynę. Przy wtórnych powikłaniach czasem należy wprowadzić antybiotyk miejscowy (maść, krem itp.) lub w bardziej zaawansowanych przypadkach - w postaci tabletek, syropów lub zastrzyków/iniekcji. Jeżeli jest duży obrzęk oraz stan zapalny skóry pomocne może okazać się wprowadzenie leku sterydowego w początkowym etapie leczenia. Oczywiście warto szukać pierwotnej przyczyny choroby (nie zawsze jest to możliwe) oraz wykluczyć obecność któregoś czynnika sprzyjającego z wymienionych powyżej. Niektóre koty wymagają regularnej higieny tej okolicy celem ograniczania nawrotom choroby w przyszłości.


Poniżej zdjęcia dwóch pacjentów. Jednego z lekkim przebiegiem trądziku, drugiego z zaawansowanym, długotrwałym procesem chorobowym oraz powikłaniami w postaci zapalenia bakteryjnego oraz czyraczności.




Kotka pod koniec leczenia - widoczna poprawa w postaci zmniejszenia obrzęku, wysięku oraz wygojenia przetok.

47 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

©2023 wykonanie Derm Freak. Stworzono przy pomocy Wix.com

bottom of page