top of page
  • Zdjęcie autoraRoksana Zubek

Czy to tylko niewinne strupienie, czy już DLE?

Zaktualizowano: 4 gru 2023

DLE (discoid lupus erythematosus), czyli krążkowy toczeń rumieniowaty jest prawdopodobnie najczęstszą chorobą autoimmunologiczną skóry u psów, z którą możemy spotkać się w gabinecie weterynaryjnym. U kotów natomiast choroba ta występuje bardzo rzadko.


W chorobach autoimmunologicznych (jak sama nazwa wskazuje) układ immunologiczny zwierzęcia jest aktywowany do walki z własnym ciałem. Podstawowa przyczyna DLE nie jest w pełni poznana. Wiemy, że dochodzi do nacieku skóry poprzez niektóre komórki szeregu białokrwinkowego, tj. limfocyty Th oraz B. Dodatkowo w błonie podstawnej naskórka odkładają się kompleksy immunologiczne. Większość zaburzeń autoimmunologicznych nasila się przy ekspozycji na światło UV (stąd u chorych psów konieczność nakładania filtrów UV na zmienione obszary skóry).


Chorobę najczęściej obserwujemy u takich ras psów, jak:

  • owczarki niemieckie,

  • owczarki collie,

  • owczarki szetlandzkie,

  • syberian husky,

  • mieszańce w/w ras.

Toczeń rumieniowaty krążkowy rozwija się zazwyczaj w obrębie nosa, jego grzbietu oraz wokół oczu. Może pojawić się również na wargach, na małżowinach usznych, rzadziej na obwodowych częściach kończyn lub narządach płciowych.


Łuszczenie się naskórka, nadżerki, owrzodzenia oraz depigmentacja, mogą pojawić się w trakcie przebiegu innych chorób skóry (spójrz na diagnostykę różnicową). Jednakże utrata charakterystycznego poletkowania/kostki brukowej (jak kto woli:) jest bardzo charakterystyczna dla tej choroby. Można łatwo zauważyć, że struktura nosa sprawia wrażenie "zbyt gładkiej". Czarny nos może zmienić swoją barwę na szarą lub różową. Może pojawić się wydzielina ropna przy wtórnych powikłaniach bakteryjnych.


Diagnostyka różnicowa tej choroby obejmuje: ropne zapalenie nosa, nużycę, grzybicę, pęcherzycę rumieniowatą, pęcherzycę liściastą, zapalenie skórno-mięśniowe, zespół naczyniówkowo-skórny, dermatozę posłoneczną, nadwrażliwość na ukąszenia komarów.


Aby rozpoznać rumieniowaty toczeń krążkowy musimy:

  1. wykluczyć w/w choroby poprzez wykonanie badań dodatkowych, m.in badanie cytologiczne, trichogram.

  2. wykonać trepanobiopsję skóry w znieczuleniu ogólnym lub głębokiej sedacji ze znieczuleniem nerwu podoczodołowego oraz badanie histopatologiczne PRZED wprowadzeniem leków.

  3. Ewentualnie do decyzji histopatologa oraz lekarza dodatkowe badania i barwienia, m.in IF, immunohistochemia.

Jak leczymy DLE?

  • unikamy ekspozycji na światło UV, tj. opiekun nie powinien chodzić z psem w porach letnich gdy jest silne słońce, każdorazowo powinien nakładać filtr UV (może być dermokosmetyk przeznaczony specjalnie dla zwierząt bądź wodoodoporny filtr UV 50 dla dzieci).

  • w zależności od nasilenia choroby oraz obszaru, który zajęła można leczyć ją miejscowo (np. miejscowe glikokortykosteroidy, takrolimus) lub ogólnoustrojowo (glikokortykosteroidy, cyklosporyna, wit. E, doksycyklina z niacynamidem itd.),

  • szamponoterapia celem usunięcia strupów oraz bakterii,

  • ew. antybiotykoterapia doustna przy głębokiej infekcji bakteryjnej,

  • choroba często wymaga dożywotniego leczenia(!), więc proponuję polubić lekarza weterynarii, gdyż przy zaostrzeniach choroby w sezonie letnim raczej nie unikniecie wizyty u niego :)


Tayga przed leczeniem.

Tutaj Tayga po kiku tygodniach miejscowego leczenia (glikokortykosteroid w maści) uzupełnionego o doustną suplementację wit.E. P.S nie dajcie się nabrać na słodką minę Tajgi, w rzeczywistości jest niesforna :p

27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

©2023 wykonanie Derm Freak. Stworzono przy pomocy Wix.com

bottom of page